Klub

Klub Sportowy "Sęp" w Żelechowie został założony w 1921 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Założycielami byli Antoni Gronkiewicz i Henryk Bronicki. Początki były skromne - brakowało odpowiedniego boiska i sprzętu, a mecze rozgrywano na targowicy miejskiej. Mimo to, piłka nożna zyskiwała coraz większą popularność wśród mieszkańców. W latach 30. XX wieku doszło do rywalizacji między drużyną strażacką a drużyną żydowską, co niestety prowadziło do napięć i antysemickich wystąpień. W 1934 roku drużyna została reorganizowana i przyjęła nazwę "Sęp". W latach przed II wojną światową klub rozwijał się dynamicznie, ale działalność została przerwana przez wojnę.

Po wojnie, w 1947 roku, nastąpiła reaktywacja drużyny. Klub zmieniał nazwy kilkukrotnie, przyjmując m.in. "Włókniarz", "Związkowiec", "Start" i "Żelechowianka". W latach 50. XX wieku klub zyskał na znaczeniu, a w sezonie 1982/1983 "Sęp" osiągnął swój największy sukces, uczestnicząc w rozgrywkach III ligi. Obecnie drużyna gra w mazowieckiej lidze okręgowej.

Ważnym aspektem historii klubu była także sekcja hokejowa. Hokej w Żelechowie rozwijał się głównie dzięki pasji i zaangażowaniu Miecia Krawczyka, nauczyciela wychowania fizycznego. Drużyna hokejowa "Sęp" odnosiła sukcesy, m.in. pokonując drużynę START Warszawa.

Klub "Sęp" w Żelechowie ma bogatą historię i wielu znanych zawodników, w tym Janusza Białka i Marka Parzyszka. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, klub stał się ważnym elementem kultury sportowej w regionie.