Spadki i awanse, kto pożegnał się z ligą okręgową, a kto w niej zagra w sezonie 2024/25

Marcin Sągol

Kwestie spadków i awansów w naszej lidze rozstrzygały się praktycznie do ostatniej kolejki zakończonego właśnie sezonu piłkarskiego 2023/24. W walce o bezpośrednią promocję do wyższej klasy rozgrywkowej od dłuższego czasu pozostawały tylko drużyny Pogoni II Siedlce oraz Wektry Zbuczyn. W kontekście spadków do A klasy, na półmetku rundy wiosennej zagrożonych było kilka drużyn.

Awanse

Faworytem do awansu od początku była drużyna rezerw Pogoni Siedlce. Podopieczni trenera Damiana Guzka przez większość sezonu zajmowali pierwsze miejsce w tabeli i nic nie wskazywało na to, że ktokolwiek będzie w stanie doprowadzić do zmiany tej sytuacji. Po rundzie jesiennej w walce o mistrzostwo liczyły się głównie trzy ekipy: Pogoń II Siedlce, Fenix Siennica i Wektra Zbuczyn. Słaba druga połowa sezonu w wykonaniu sienniczan sprawiła jednak, że ostatecznie na finiszu rozgrywek walkę o bezpośredni awans stoczyli siedlczanie i zbuczynianie. Ostatecznie zarówno Pogoń, jak i Wektra zgromadziły na swoim koncie po 77 punktów, jednak lepszy bilans bramkowy zdecydował o tym, że to ci pierwsi zdobyli mistrzostwo ligi.

O losie Wektry Zbuczyn miały zadecydować baraże, w których zmierzyć się ona miała z reprezentującą płocką ligę okręgową drużyną Delty Słupno. Delta w swojej lidze wywalczyła 2. miejsce z dorobkiem 49 punktów. Warto także zaznaczyć, że płocka "okręgówka" liczyła tylko 12 zespołów.

Zbuczynianie w pierwszym meczu (26.06.2024) zapisali na swoim koncie pokaźną zaliczkę bramkową, pokonując Deltę aż 4:1. Wynik spotkania otworzył w 40. minucie Jakub Bobryk, a tuż przed przerwą trafienie samobójcze zanotował Adam Pokorski, i było 2:0. W drugiej części spotkania do bramki ekipy ze Słupna trafili jeszcze Michał Wereszczyński i Damian Prokurat, kolejno w 55. i 71. minucie. Goście zdobyli honorowego gola w samej końcówce meczu, a na listę strzelców wpisał się Kuba Fabianowicz.

środa, 26 czerwca 2024, 18:00
Wektra Zbuczyn
4:1
(2:0)
Delta Słupno
Bobryk Jakub 40'
Pokorski Adam 44' (s)
Wereszczyński Michał 55'
Prokurat Damian 71'
gole
85' Fabianowicz Kuba
Klasa okręgowa (RW) - Baraże o awans do V ligi

Relację z pierwszego barażowego meczu Wektry przeprowadził portal sportsiedlce.pl i na jego kanale YouTube można znaleźć zarówno zapis pełnej transmisji spotkania jak również jego skrót.

Drugi mecz barażowy został rozegrany w sobotę, 29 czerwca, i tym razem gospodarzem była drużyna ze Słupna. Wydawało się, że solidna zaliczka Wektry z pierwszego spotkania wystarczy, by w rewanżu dopełnić formalności i zapewnić sobie awans do V ligi. Jak się jednak okazało, losy spotkania potoczyły się zupełnie nie po myśli podopiecznych trenera Sylwestra Jagiełłka.

Tym razem to Delta bardzo szybko wyszła na prowadzenie. W 6. minucie po golu Krzysztofa Machowskiego było 1:0 i wynik ten utrzymywał się do końca pierwszej połowy. Drugą część meczu ponownie lepiej rozpoczęli gospodarze, podwyższając swoje prowadzenie na 2:0 w 48. minucie, a na listę strzelców wpisał się Adam Zaborowski. W tym momencie w dwumeczu bilans bramkowy wynosił 4:3 i był jeszcze korzystny dla Wektry. Niestety, w 53. minucie Damian Szczytniewski zdobył trzeciego gola dla Delty i teraz sytuacja zbuczynian była już bardzo trudna - musieli zdobywać gole. Celu tego nie udało im się osiągnąć. Ostatecznie, w 80. minucie Mateusz Dybiec ustalił wynik spotkania na 4:0 i tym samym to reprezentanci płockiego okręgu zapewnili sobie awans do wyższej klasy okręgowej, a Wektra najbliższy sezon spędzi ponownie w "okręgówce".

sobota, 29 czerwca 2024, 17:00
Delta Słupno
4:0
(1:0)
Wektra Zbuczyn
Krzysztof Machowski 6'
Adam Zaborowski 48'
Damian Szczytniewski 53'
Mateusz Dybiec 80'
gole
Klasa okręgowa (RW) - Baraże o awans do V ligi

Spadki

Najsłabiej prezentującą się ekipą minionego sezonu w naszej lidze była drużyna Kolektywu Oleśnica, która już na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek musiała pogodzić się ze spadkiem do niższej ligi. Oleśniczanie w 30 rozegranych meczach zdołali wygrać jedynie 2 razy, zanotowali 3 remisy i doznali aż 25 porażek. Całość tych wyników sprawiła, że zajęli oni ostatnie, 16. miejsce w tabeli z dorobkiem 9 punktów.

Na miejscach 13-15, które także oznaczają spadek, uplasowały się kolejno drużyny Jabłonianki Jabłonna Lacka, Promnika Gończyce i Czarnych Węgrów. Promnik po swoim pierwszym historycznym sezonie w lidze okręgowej niestety musiał pogodzić się z tym, że nie utrzyma się w tej lidze i najbliższy sezon spędzi ponownie w A-klasie. Dla naszej drużyny z kolei oznacza to, że w sezonie 2024/25 rozegramy o jeden mecz derbowy mniej.

Utrzymanie się w lidze okręgowej drużyny Jastrzębia Żeliszew zależało od tego, czy promocję do V ligi w barażach wywalczy sobie Wektra Zbuczyn. Jak już wiemy, zbuczynianie w dwumeczu ulegi Delcie Słupno co oznacza, że Jastrząb także spada do A-klasy!

Skład ligi okręgowej w sezonie 2024/25

Wiemy już, kto opuścił naszą ligę w wyniku awansów i spadków, a teraz przyjrzyjmy się nowym drużynom, które od przyszłego sezonu będą z nami rywalizowały w siedleckiej "okręgówce". W gronie tych 16 zespołów znajdą się spadkowicze z V ligi, a będzie ich aż czterech, tj. Mazovia II Mińsk Mazowiecki, Naprzód Skórzec, Płomień Dębe Wielkie i Watra Mrozy. Będziemy także mieli dwóch beniaminków, a będą to Pogoń III Siedlce (może grać w lidze okręgowej dzięki temu, że Pogoń II Siedlce wywalczyła awans do V ligi) oraz Grodzisk Krzymosze.

Pełny skład siedleckiej ligi okręgowej na sezon 2024/25 prezentuje się następująco:

 • Fenix Siennica
 • Grodzisk Krzymosze
 • Hutnik Huta Czechy
 • ŁDK Łosice
 • Mazovia II Mińsk Mazowiecki
 • MKS Małkinia
 • Naprzód Skórzec
 • Orzeł Unin
 • Podlasie II Sokołów Podlaski
 • Pogoń III Siedlce
 • Płomień Dębe Wielki
 • Sęp Żelechów
 • ULKS Gołąbek
 • Watra Mrozy
 • Wektra Zbuczyn
 • Zryw Sobolew

Patrząc na to, jakie drużyny będą rywalizowały w naszej lidze w nadchodzącym sezonie (szczególnie te spadające z V ligi), można przypuszczać, że cała liga będzie silniejsza niż w ostatnim roku, a co za tym idzie, walka o punkty będzie jeszcze trudniejsza. Mimo wszystko czekamy z niecierpliwością na rozpoczęcie rozgrywek sezonu piłkarskiego 2024/25!